Satürn artık ‘en çok uyduya sahip gezegen’

5

 

BBC’nin haberine nazaran, ABD’de yapılan araştırma kapsamında, Hawai’de bulunan Subaru teleskobu kullanılarak 5 kilometre çapındaki 20 yeni uydu keşfedildi. Bu halde Satürn’ün uydu sayısı 82’ye yükselerek, 79 uyduya sahip Jüpiter’i artta bıraktı.

Yeni keşfedilen uyduların 17’sinin, Satürn’ün yörüngesinden karşıt istikamette hareket ettiği tespit edildi.

Satürn ile birebir istikamette hareket eden uydulardan ikisinin gezegenin muhitindeki tiplerini iki senede tamamladıkları, en uzun yörüngeye sahip olan uydunun ise Satürn’ün muhitindeki bir cinsinin 3 yıldan ziyade sürdüğü belirlendi.

Washington’daki Carnegie Bilim Enstitüsünden Scott Sheppard, yapılan keşiflerin Satürn’ün oluşum aşamasını daha çokça aydınlatabileceğini belirtti.

Sheppard, ekseriyetle bu tip uzay kesimlerinin gezegenin çekim gücüne kapılarak bir kesimi olduklarını, gelgelelim yeni keşfedilen uyduların büyük ihtimalle Satürn’ün birinci oluşumu sırasında etrafındaki gaz ve toz bulutu tam yok olurken çekim meydanına girdiğini, bu nedenle uydu olarak kaldıklarını tabir etti.

Yapılan keşiflerin Satürn’ün diğer uydularının olduğunu da gösterdiğini vurgulayan Sheppard, bu uyduların keşfi için daha gelişmiş seviyede teleskoplara gereksinimleri olduğunun altını çizdi.

Jüpiter, 1990’lı yıllardan beri en çok uyduya sahip gezegen olarak biliniyordu.

Menşe ;Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir